Brama do historii miasta otwarta – 162/14

27 stycznia w kraśnickim Oddziale Archiwum Państwowego otwarta została pracownia digitalizacji. Pracownia wyposażono w wysokiej klasy skaner, dzięki któremu w miarę upływu czasu udostępnione zostaną archiwalia Kraśnika.

skaner

Nowe urządzenie w archiwum w Kraśniku

Digitalizacja to tworzenie cyfrowych kopii akt, dokumentów i zdjęć. Jej celem jest umieszczenie w przestrzeni publicznej skanów starych dokumentów i akt. W Polsce dostępnych jest już 9,5 miliona stron archiwaliów. W naszym kraju w digitalizacji zasobów przodują dwa regiony, Wielkopolska i właśnie Lubelszczyzna. Kraśnik jako jedno z pierwszych miast naszego regionu przystąpił do projektu mającego na celu umożliwienie korzystania ze starych dokumentów w firmie elektronicznej. W planach jest, by w roku bieżącym była to liczba ok. 15 tysięcy stron. Będą to akta miasta Kraśnika z lat 1886–1950. W pierwszej kolejności dokumenty z lat poprzedzających II wojnę. Kraśniccy archiwiści chcą bowiem, żeby w 75. rocznicę jej wybuchu, mieszkańcy miasta mogli lepiej poznać historię swojego regionu i atmosferę wówczas panującą.

otwarcie

Dotychczas z zasobów archiwów państwowych korzystali głównie studenci, pracownicy naukowi i badacze historii. Po ich udostępnieniu w formie cyfrowej będzie je można przeglądać w domu, z czego chętnie skorzystają pasjonaci historii, a także ci, którzy budują drzewa genealogiczne. Taka forma udostępniania pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze, a także zapewni łatwość dostępu i zwiększyć krąg osób przeglądających.

– Poprzez digitalizację tworzymy dziedzictwo narodowe. Digitalizacja to styczność dziedzictwa z nowoczesnością – mówił w swoim krótkim wykładzie na temat projektu udostępniania akt, realizowanego w kraśnickim Oddziale Archiwum Państwowego, pracownik archiwum w Lublinie.

wykładWykład pracownika A.P. w Lublinie

Reklamy

Posted on Styczeń 28, 2014, in Życie Kraśnika 15(15) and tagged , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: