KRAŚNIK BLUES MEETING 2016

16 lipca odbyła się VIII edycja festiwalu Kraśnik Blues Metting

Tego dnia przewidziano dwa konkursy. W jednym wyłoniono młodych wykonawców najlepiej czujących rytm bluesowy. Natomiast w konkursie o nagrodę Grand Prix kraśnickiego festiwalu, wynoszącą 1000 euro, ufundowaną przez Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP, rywalizowały formacje z całego kraju, mające pewien dorobek, preferujące ten rodzaj muzyki.

Dla publiczności najciekawsza była wieczorna część imprezy, w trakcie której na scenie letniej CKiP wystąpiły gwiazdy. Sesję koncertową rozpoczął zespół Hot Tomales, ubiegłoroczny tryumfator Kraśnik Blues Meeting.

W kolejności rozbrzmiewała muzyka legendarnej polskiej formacji Dżem. Swoją interpretację utworów śpiewanych przez ikonę polskiego bluesa, zmarłego w roku 1994 Ryszarda Riedla, zaprezentował Andrzej Pawka. Wokalista, lider kraśnicko-lubelskiej formacji Pawkin, był w ocenie wielu osób, niekwestionowaną gwiazdą wieczoru i przyćmił występ bardziej znanych wykonawców, którzy odwiedzili tego dnia nasze miasto.

IMG_0726

– „Na muzyce zespołu Dżem wychowałem się. Miałem okazję trzykrotnie słuchać na koncertach Ryszard Riedla. Pamiętam, że jego wyjście na scenie to było dla wszystkich ogromne przeżycie. Na początku mojej kariery starałem się naśladować Ryśka. Z różnym skutkiem, różnie to było oceniane. Doświadczeni muzycy bluesowi, między innym Sławek Wierzcholski, doradzali mi, żeby być na scenie sobą. Posłuchałem tej rady.” – powiedział A. Pawka.

Bycie sobą i czerpanie tego, co najlepsze z wzorca oraz dołożenie przez Andrzeja Pawkę własnego talentu do wykonywanych utworów, dało świetny efekt. Dziewięć przedstawionych utworów, z najnowszego repertuaru zespołu określanego mianem Pawkin Dżem Projekt, mocno rozgrzało kraśnicką publiczność.

IMG_0731

W kolejności na scenę wyszła żywa legenda polskiego bluesa, wokalista i wirtuoz ustnej harmonijki, Sławek Wierzcholski. Muzyk ogromnie popularny w Polsce, jak również w Europie, tradycyjnie wystąpił z zespołem Nocna Zmiana Bluesa. Gościnnie  wystąpił inny znakomity artysta, Jan Błędowski, twórca zespołu Krzak. Muzyk w ostatnich dwóch latach grał i tworzył w Niemczech. Uznawany jest za jednego z czołowych skrzypków europejskich. Dwaj dojrzali muzycy, już z mocną siwizną, swoim graniem i spontanicznością na scenie zgotowali wspaniałą ucztę kraśniczanom.

Ostatni występ to kolejna wielka niespodzianka i odkrycie. Jacek Kawalec, aktor znany m.in. z serialu „Ranczo”, realizuje projekt muzyczny będący hołdem dla wielkiego artysty, jakim był Joe Cocker. Koncert, na który składają się najbardziej popularne piosenki Joe Cockera, poprzedziła prezentacja multimedialna, złożona z fragmentów wywiadów i materiałów archiwalnych, ukazujących inną, prywatną twarz angielskiego wykonawcy muzyki rockowej i popowej.

IMG_0735

Cała ta muzyczna uczta była bezpłatna, dzięki wsparciu władz miasta i powiatu oraz hojności licznych sponsorów.

Reklamy

Posted on Lipiec 17, 2016, in AKTUALNOŚCI. Bookmark the permalink. 2 Komentarze.

  1. Nie ujmując nic nikomu PAWKIN był Gwiazdą!!!

  2. Chleba i igrzysk !!!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: