MILIONY POZOSTANĄ W KASIE MIASTA

Zapadła prawomocna decyzja sądu administracyjnego, na mocy której miasto Kraśnik nie musi zwrócić kwoty ponad 4 milionów złotych.

Korzystna dla miasta decyzja w sprawie toczącej się od 2013 roku zapadła 12 lipca br., w Naczelnym Sądzie Administracyjnym w Warszawie. Rzecz ma związek z krokami, jakie podjęło Królestwo Norwegii, domagając się zwrotu dofinansowania do projektu realizowanego przez Centrum Współpracy Polsko – Ukraińskiej w Kraśniku przy udziale środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego, którego wykonanie stało się dla byłego burmistrza Kraśnika Piotra Cz. okazją do przyjmowania łapówek.

Norwegowie, kiedy dowiedzieli się o wyroku skazującym Piotra Cz. za korupcję, podjęli stosowne kroki. Dla Królestwa stroną umowy nie była Gmina Miejska Kraśnik tylko Władza Wdrażająca Programy Europejskie (od 17 marca 2015 r. nowa nazwa: Centrum Projektów Polska Cyfrowa) oraz Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.

Ministerstwo podczas rządów w Polsce koalicji PO i PSL nadgorliwie zwróciło Norwegom kwotę jakiej się domagali. Następnie starało się wyegzekwować pieniądze od naszego miasta. 12 lipca 2016 roku kwota ta wyniosłaby 4 441 028,67 zł.

– To niesprawiedliwe, że konsekwencje działań korupcyjnych poprzedniej władzy mają ponosić mieszkańcy – protestował na konferencji prasowej, w sierpniu 2013 roku, burmistrz Mirosław Włodarczyk. – Jeśli będzie taka potrzeba, to przedstawiciele magistratu pojadą w tej sprawie nawet do Norwegii – dodał.

Po otrzymaniu, w sierpniu 2013 roku, od Władzy Wdrażającej Programy Europejskie wezwania do zwrotu całości środków przekazanych na realizację projektu, skierowano pisma z prośbą o pomoc do zastępcy Dyrektora Biura Mechanizmów Finansowych w Brukseli, do ambasadora Królestwa Norwegii, ministra gospodarki, ministra infrastruktury i rozwoju regionalnego, ministra spraw zagranicznych, marszałka województwa i wojewody lubelskiego, a także lubelskich parlamentarzystów.

Żeby uniknąć rozczarowań najlepiej liczyć na samego siebie. 24 kwietnia 2014 r. burmistrz miasta Kraśnik zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie decyzje Ministra Infrastruktury i Rozwoju wzywające Miasto Kraśnik, jako Beneficjenta, do zwrotu dotacji.

Rozprawa przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie odbyła się 29 października 2014 r. WSA wyrokiem z 5 listopada 2014 roku orzekł o uchyleniu zaskarżonych decyzji i wstrzymał ich wykonanie. 23 grudnia 2014 r. minister infrastruktury i rozwoju regionalnego złożył do Naczelnego Sądu Administracyjnego skargę kasacyjną.

Ostateczna decyzja, zgodnie z którą miasto nie musi zwracać pieniędzy, zapadła 12 lipca 2016 roku.

– Zwrot takiej kwoty naraziłby nie tylko prowadzone przez rząd miasta inwestycje, ale zagroził normalnemu funkcjonowaniu naszego miasta. Niezmiernie się cieszę, że ta sprawa zakończyła się pomyślnie – przyjął z ulgą decyzję burmistrz Mirosław Włodarczyk.

Przed sądem administracyjnym miasto Kraśnik reprezentował radca prawny urzędu miasta, dr Paweł Cioch.

PCz

Piotr Cz.

Reklamy

Posted on Lipiec 18, 2016, in AKTUALNOŚCI. Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: